Oświadczenie PFROŻ z okazji Narodowego Dnia Życia: „Ku afirmacji i poszanowaniu życia ludzkiego od jego poczęcia do naturalnej śmierci!”

by Przemysław Radzyński
Zachęcamy wszystkich do zaangażowania w budowanie postaw afirmacji i poszanowania życia oraz do jednoznacznego sprzeciwu wobec upowszechniania aborcji – napisano w oświadczeniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia z okazji Narodowego Dnia Życia.

„Z okazji Narodowego Dnia Życia życzymy Wszystkim, abyśmy żyli w kraju, w którym mądre rozwiązania społeczne i wzajemna życzliwość pozwalają zarówno dziecku w prenatalnej fazie życia, jego matce i ojcu oraz każdemu – tak dorosłemu, jak i osobie starszej – czuć się ważnym, potrzebnym, kochanym i bezpiecznym” – czytamy w oświadczeniu „Ku afirmacji i poszanowaniu życia ludzkiego od jego poczęcia do naturalnej śmierci!” wydanym przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia z okazji Narodowego Dnia Życia, który przypada 24 marca.

Zarząd PFROŻ, który podpisał się pod oświadczeniem docenia zmiany dotyczące poszanowania ludzkiego życia w jego prenatalnej fazie i nazywa je „wielkim dorobkiem wolnej Rzeczypospolitej”. Podkreśla, że wyjątkowy niepokój budzą działania, zmierzające do wprowadzenia w naszym kraju aborcji na żądanie wbrew większości społeczeństwa, które jest przeciwne takim rozwiązaniom, z pogwałceniem konstytucji, gwarantującej każdemu człowiekowi podstawowe prawo do życia oraz ochronę zdrowia prokreacyjnego kobiet.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia działa od 1992 r.; zrzesza kilkadziesiąt organizacji chroniących życie oraz prorodzinnych. W 2012 roku za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską Parlamentu Europejskiego.

Poniżej pełna treść Oświadczenia:

Warszawa, 21 marca 2024 r.


Ku afirmacji i poszanowaniu życia ludzkiego od jego poczęcia do naturalnej śmierci!”


Polska Federacja Ruchów Obrony Życia z okazji Narodowego Dnia Życia – 24 marca 2024 r.


Narodowy Dzień Życia, przypadający 24 marca, skłania do zwrócenia uwagi na największą wartość, jaką wszyscy zostaliśmy obdarzeni – na DAR ŻYCIA. Chociaż traktujemy go jako coś oczywistego, jednak istniejemy dlatego, że ktoś tego chciał. Jesteśmy kolejni w sztafecie pokoleń. Fakt, że ISTNIEJEMY warto i trzeba docenić! Narodowy Dzień Życia jest ku temu znakomitą okazją.


Doceniamy zmiany, które są wielkim dorobkiem wolnej Rzeczypospolitej, dotyczące poszanowania ludzkiego życia w jego prenatalnej fazie. Wyjątkowy niepokój budzą działania, zmierzające do wprowadzenia w naszym kraju aborcji na żądanie wbrew większości społeczeństwa, które jest przeciwne takim rozwiązaniom, z pogwałceniem naszej konstytucji, gwarantującej każdemu człowiekowi podstawowe prawo człowieka do życia oraz ochronę zdrowia prokreacyjnego kobiet.


Zachęcamy wszystkich do zaangażowania w budowanie postaw afirmacji i poszanowania życia oraz do jednoznacznego sprzeciwu wobec upowszechniania aborcji!


Z okazji Narodowego Dnia Życia życzymy Wszystkim, abyśmy żyli w kraju, w którym mądre rozwiązania społeczne i wzajemna życzliwość pozwalają zarówno dziecku w prenatalnej fazie życia, jego matce i ojcu oraz każdemu – tak dorosłemu, jak i osobie starszej – czuć się ważnym, potrzebnym, kochanym i bezpiecznym.


W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia


Jakub Bałtroszewicz, prezes
Ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes
Grzegorz Nienartowicz, wiceprezes
Magdalena Bartoszewicz, członek zarządu
Maria Gondek, członek zarządu
Ewa Kowalewska, członek zarządu
Rafał Szczypta, członek zarządu


Oświadczenie w formacie PDF