Szczecin: wkrótce odbędzie się „Marsz dla Życia”

by admin
Wszystkich, którzy chcą włączyć się w budowanie „cywilizacji życia” zapraszam do uczestnictwa w „Marszu dla życia”. Bardzo ważne by optymizm nie zaślepił nas na zagrożenia, które niestety istnieją – powiedział ks. Tomasz Kancelarczyk. Prezes Fundacji Małych Stópek jest organizatorem marszu, który 23 kwietnia przejdzie ulicami Szczecina. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 na Jasnych Błoniach. Co roku inicjatywa przyciąga kilkanaście tysięcy osób. W tym roku hasłem Marszu będzie “Cywilizacja życia”.

“Marsz dla Życia” to coroczna manifestacja organizowana w Polsce w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Pierwszy Marsz odbył się w Warszawie w 2006 roku. Od tamtej pory manifestacje odbywają się w wielu miastach w Polsce, a największa z nich ma miejsce co roku w Szczecinie.

Ks. Tomasz Kancelarczyk tłumaczy, że motto tegorocznego marszu nawiązuje bezpośrednio do encykliki św. Jana Pawła II “Evangelium vitae” oraz Dnia Papieskiego, któremu w tym roku towarzyszyła ta sama dewiza. 

– Nasze hasło wyraża wielką potrzebę budowania przestrzeni “dla życia”. Przypomina także, że istnieje strona przeciwna – “cywilizacja śmierci”, której także coraz częściej doświadczamy. By Polska nie stała się krajem skazanym na powolne umieranie, musimy się naprawdę postarać, jest wiele obaw o przyszłość. Myślę, że bardzo potrzebne są inicjatywy takie jak „Marsz dla życia”, to widoczna demonstracja pozytywnych wartości, jednak to tylko jeden z elementów społecznego wymiaru. Tych elementów jest znacznie więcej. W Fundacji Małych Stopek, którą reprezentuję, staramy się je realizować – wyjaśnił duchowny.

Uczestnicy będą nieśli wielki materiał z treścią encykliki, a także dadzą wyraz udziału w cywilizacji życia przez podjęcie duchowej adopcji dziecka poczętego lub złożenie ofiary na rzecz hospicjum. W inicjatywie będzie można wziąć udział również zdalnie, poprzez transmisję live w mediach społecznościowych.

– Wszystkich, którzy chcą włączyć się w budowanie „cywilizacji życia” zapraszam do uczestnictwa w „Marszu dla życia”. Bardzo ważne by optymizm nie zaślepił nas na zagrożenia, które niestety istnieją. Potrzeba nam działania u podstaw, zwłaszcza na rzecz wychowania nowego pokolenia, co niestety w ostatnich latach naprawdę nam się nie udaje – posumował ks. Kancelarczyk.

Na zakończenie Marszu odbędzie się uroczysta Eucharystia w bazylice archikatedralnej, podczas której każdy będzie mógł podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego poprzez dziewięciomiesięczną modlitwę różańcem za nienarodzone dziecko zagrożone aborcją.

Idea Marszu dla Życia narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku, gdzie odbył się pierwszy Marsz w obronie życia w 1974 roku. W Polsce, pierwszy Marsz odbył się w Warszawie w 2006 roku, a inicjatorami byli młodzi ludzie związani z ruchami pro-life oraz organizacje katolickie.

Początkowo Marsz był małą manifestacją, ale z biegiem lat zyskał na popularności i znaczeniu. Corocznie tysiące ludzi wychodzi na ulice miast w Polsce, by wyrazić swój sprzeciw wobec aborcji oraz promować wartość życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Marsz dla Życia jest inicjatywą społeczną i apolityczną, organizowaną przez różne organizacje pro-life i katolickie, takie jak Fundacja Małych Stópek, Stowarzyszenie Życie i Rodzina czy Fundacja PRO – Prawo do Życia. Celem Marszu jest promowanie wartości życia, a także wsparcie kobiet w ciąży i osobom, które borykają się z problemami zdrowotnymi.

Źródło: KAI