Ulicami Gdańska przeszedł XII Marsz dla Życia i Rodziny zakończony III Festiwalem Życia

by Przemysław Radzyński
W niedzielę 16 czerwca 2024 r. uczestnicy tegorocznego marszu gromadzili się o godz. 15:00 przed Kaplicą Królewską w centrum Starego Miasta w Gdańsku. Następnie tłumnie przeszli ulicami na Plac Zebrań Ludowych. W wydarzeniu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób.

Pomimo nie najlepszej pogody i telewizyjnej transmisji z meczu piłki nożnej na Euro 24, ci którzy chcieli stanąć w obronie ludzkiego życia i rodziny oraz zamanifestować swoją wiarę przyszli dosyć licznie całymi rodzinami. Marsz dla Życia w Gdańsku od wielu lat gromadzi Pomorzan wokół piękna życia i wsparcia dla rodzinyJak zawsze atmosfera była bardzo radosna, jednocząca. Wśród gości pojawili się działacze polonijni z Niemiec, Luksemburga oraz z całej Polski. .

Patronat nad Marszem i Festiwalem objął abp Tadeusz Wojda metropolita gdański oraz prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

– Ten marsz jest potwierdzeniem, że potrzebujemy życia, że jest ono ważne dla nas wszystkich – pochodzi ono przecież od samego Pana Boga. To największy dar i dlatego trzeba go bronić – podkreślił idący w marszu abp Tadeusz Wojda.

Kulminacja tej manifestacji nastąpiła po dojściu na Plac Zebrań Ludowych, duży teren rekreacyjny z największą w Gdańsku sceną muzyczną, and którym dominuje Góra Gradowa, element starych fortyfikacji z symbolicznym pomnikiem w kształcie krzyża, który symbolizuje obecność świętego Wojciecha.

Festiwal dla Życia to wydarzenie, które jako przedłużenie marszu jest okazją do wspólnego spędzenia czasu w pozytywnej atmosferze oraz wzięcia udziału w atrakcjach kulturalnych i rekreacyjnych. W ramach festiwalu aktywność podjęło 70 pomorskich wspólnot katolickich,13. gości specjalnych, Odbyły się cztery koncerty, w ramach których wystąpili Mocni w Duchu, Arka Noego, Edzio i Łzy.

W strefie refleksji wystąpili: bp Piotr Przyborek, Tymoteusz Filar, Robert Friedrich „Litza”, Ewelina Chełstowska, ks. Dominik Chmielewski SDB, Michał Koterski, ks. Rafał Główczyński „Ksiądz z Osiedla” oraz s. Urszula Kłusek SAC. Oprócz tej strefy, w ramach Festiwalu były wyznaczone różne strefy: modlitwy, wspólnot, małżeństw, dla dzieci (darmowe atrakcje dla dzieci – dmuchańce, animacje, warsztaty), wydawnictw, specjalistów, gastronomiczna.

W niedzielę 16 czerwca Marsze dla Życia i Rodziny odbywały się także w wielu miastach w Polsce, m. in. w Warszawie, Krakowie i in.

Film z marszu 16 czerwca 2024 w Gdańsku robiony z drona – można obejrzeć TUTAJ

Źródło: hli.org.pl