Polska Federacja Ruchów Obrony Życia w ramach konsultacji społecznych dotyczących wprowadzania obowiązkowych przedmiotów „Edukacja zdrowotna” i „Edukacja obywatelska” przy jednoczesnej likwidacji „Wychowania do życia w rodzinie” przesłała do Minister Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej swoją opinię, w której wyraża szereg zastrzeżeń, co do zaplanowanych zmian w edukacji dzieci i młodzieży od przyszłego roku szkolnego.
Poniżej publikujemy treść całego pisma:
Sz. Pani Barbara Nowacka
Minister Edukacji Narodowej
Mając na uwadze konsultacje społeczne w sprawie rozporządzenia dotyczącego m.in.: powołania nowych przedmiotów: Edukacji zdrowotnej oraz Edukacji obywatelskiej przesyłamy opinię w imieniu 38 organizacji prorodzinnych zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
I. Krytycznie odnosimy się do projektowanej eliminacji przedmiotu Wychowanie do Życia
w Rodzinie.
Przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie”, z którego korzystają uczniowie za zgodą rodziców, jest obecny w polskich szkołach od wielu lat, ma dobrze przygotowaną kadrę, metodologię i podręczniki do jego prowadzenia, jest też akceptowany społecznie. Badania naukowe dowodzą, że pozytywnie wpływa na postawy uczniów. Niestety, w projektowanych zmianach poza informacją o jego likwidacji nie ma żadnego uzasadnienia o powodach takiej decyzji. W jego miejsce ma się pojawić „Edukacja zdrowotna”.
II. Opowiadamy się za pozostawieniem przedmiotu WDŻ i wnosimy o uzupełnienie jego podstawy programowej o uzasadnione i ważne treści dotyczące edukacji zdrowotnej.
III. Lektura projektu rozporządzenia w zakresie – „Edukacja zdrowotna” dział pt. „Zdrowie seksualne”, odbieramy jako propozycję bardzo kontrowersyjnej wersji edukacji seksualnej, która ma być realizowana od przedszkola aż do matury. W naszej opinii niedopuszczalne jest, by nowy przedmiot miał być realizowany obligatoryjnie bez uwzględnienia opinii/zgody rodziców. Nasze ustawodawstwo daje im prawo do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami – co gwarantuje Konstytucja RP.
Nasze poważne zastrzeżenia budzą m. in. następujące założenia programowe:
1. Proponowane „Zdrowie seksualne” ma profil jednoznacznie antyrodzinny. Małżeństwo w ogóle nie jest wymieniane, a rodzina występuje jedynie w aspekcie jej tzw. „różnych form”.
2. Dzieci i młodzież mają omawiać problematykę „płci” w aspekcie społecznym (gender) i być zachęcane do jej wyboru, czyli także do ewentualnej zmiany płci, chociaż prowadzi to do zakłócenia rozwoju psychicznego, a z czasem do trwałego okaleczenia młodego człowieka. Omawiana ma być także akceptacja zachowań i postulatów LGBTQ+.
3. Seks jest traktowany jedynie na płaszczyźnie przyjemności. Brak aspektu miłości, wierności, odpowiedzialności. Uczeń sam ma decydować, czy jest dojrzały do rozpoczęcia współżycia seksualnego, a jedynym warunkiem jest wyrażenie zgody.
4. Rozwój człowieka w okresie prenatalnym nie jest uwzględniony. W tym obszarze mówi się
o poczęciu i rozwoju ciąży, tak jakby dziecka w prenatalnej fazie życia w ogóle nie było.
5. Niepokoi aprobata spotkań podczas zajęć w szkole z bliżej nieokreślonymi specjalistami
i wolontariuszami oraz organizowanie niektórych zajęć w systemie wyjazdowym.
6. Uzyskanie przez ucznia dobrej oceny będzie się wiązać z „dostosowaniem” do założeń programowych, bez uwzględnienia sprzeciwu sumienia zarówno wielu uczniów, jak i ich rodziców.
Likwidacja „Wychowania do życia w rodzinie” i wprowadzenie „Edukacji zdrowotnej”, jako przedmiotu obowiązkowego bez zgody rodziców, będzie powodować bardzo poważne problemy zarówno w sferze zdrowia psychicznego, jak fizycznego oraz relacji społecznych w całym życiu dzieci i młodzieży.
Będzie też już w okresie wprowadzania tak kontrowersyjnych zmian czynnikiem niepokoju, napięć
i podziałów społecznych.
Z poważaniem
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
Jakub Bałtroszewicz, prezes – Fundacja Jeden z Nas
ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes – Fundacja Małych Stópek
Grzegorz Nienartowicz, wiceprezes – Fundacja ku Pełni Życia
Magdalena Bartoszewicz – Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna
Maria Gondek – Fundacja Fala Życia
Ewa Kowalewska – Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia – HLI Polska
Rafał Szczypta – Rycerze Kolumba
Warszawa, 20 listopada 2024 r.