PFROŻ pyta MEN o koszty likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”

by Przemysław Radzyński
O koszty likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” i wprowadzenia nowego przedmiotu „Edukacja zdrowotna” Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zapytała Ministerstwo Edukacji Narodowej w trybie dostępu do informacji publicznej.

Publikujemy pełną treść wniosku do Ministerstwa Edukacji Narodowej:

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

 

Na podstawie art. 61 Konstytucji RP oraz ustawy z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. nr 112 poz. 1198 z późn. zm.) w związku z projektem Ministerstwa Edukacji Narodowej przewidującym likwidację przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” i wprowadzeniem w jego miejsce nowego przedmiotu „Edukacja zdrowotna”, wnoszę o udostępnienie następujących informacji: 

  1. Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, jaki jest koszt zatrudnienia dodatkowych nauczycieli do realizacji obowiązkowego przedmiotu „Edukacja zdrowotna” w latach 2025-2026? Jeżeli tak, to proszę o udostępnienie konkretnych danych. 
  2. Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, ilu nauczycieli „Wychowania do życia w rodzinie” straci pracę w związku z ewentualnym wygaszaniem tego przedmiotu oraz jakie koszty będą z tym związane? Jeżeli tak, proszę o podanie szacunków lub dokładnych liczb. 
  3. Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, jaki jest planowany koszt wykształcenia nauczycieli do realizacji przedmiotu „Edukacja zdrowotna” w latach 2025-2026? Jeżeli tak, proszę o udostępnienie tej informacji.
  4. Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, jaki jest koszt przygotowania podstaw programowych do przedmiotu „Edukacja zdrowotna”? Jeżeli tak, proszę o udostępnienie tej informacji.
  5. Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, jaki jest koszt przygotowania materiałów, w tym podręczników do realizacji przedmiotu „Edukacja zdrowotna”? Jeżeli tak, proszę o udostępnienie tej informacji.
  6. Czy materiały edukacyjne, w tym podręczniki do realizacji przedmiotu „Edukacja zdrowotna”, będą udostępniane nieodpłatnie, czy też będą dystrybuowane przez wydawnictwa edukacyjne na zasadach komercyjnych? 
  7. Czy Ministerstwo Edukacji planuje udostępnienie środków finansowych dla gmin, jako organów założycielskich szkół publicznych lub organów założycielskich szkól niepublicznych, w związku z rozpoczęciem realizacji przedmiotu „Edukacja zdrowotna? Jeżeli tak, to w jakiej formie? 

Proszę o udostępnienie przedmiotowej informacji w formie elektronicznej na wskazany przeze mnie następujący adres: Sekretariat Federacja Życia e- mail: [email protected]

 

W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

zrzeszającej 38 organizacji prorodzinnych

Jakub Bałtroszewicz – prezes


Wniosek do pobrania w formie PDF