Oświadczenie PFROŻ: Przeciw agresji w życiu publicznym

„Mówimy stop agresji, nieuwzględnianiu poglądów większości oraz łamaniu Konstytucji RP. Apelujemy o większą wzajemną życzliwość, porzucenie języka agresji i manipulacji” – napisał zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w oświadczeniu „Przeciw agresji w życiu publicznym” wydanym po wypowiedzi wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, który poinformował o atakach (także fizycznych) na biura poselskie posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy głosowali przeciw zmianom umożliwiającym aborcję na żądanie.

Publikujemy treść oświadczenia:

Warszawa, 22 lipca 2024 r.

Oświadczenie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Przeciw agresji w życiu publicznym

Mając na uwadze szokujące informacje, jakie podał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w audycji radiowej RFM FM w dniu 19 lipca br. o atakowaniu biur poselskich posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy wypowiedzieli się przeciw zmianom umożliwiającym aborcję na żądanie, wyrażamy stanowczy protest wobec takich aktów i solidarność zarówno z posłami, jak i pracownikami ich atakowanych biur.

Jednocześnie zwracamy uwagę na to, że od dłuższego czasu prowadzona jest jednostronna i nierzadko agresywna propaganda zmierzająca do wprowadzenia aborcji na żądanie. Przedstawiane jest to jako konieczność, a poglądy prezentujące odmienne stanowisko są marginalizowane.

Tymczasem większość polskiego społeczeństwa jest przeciw aborcji na żądanie (badania Centrum Badania Opinii Społecznej – marzec 2024).

Wysłuchanie publiczne, dotyczące projektów wprowadzających na szeroką skalę aborcję na żądanie, nie zostało potraktowane jako ważny głos społeczny zapewne dlatego, że zdecydowana większość przedstawicieli różnych środowisk w niej uczestniczących wypowiedziała się przeciw tym projektom.

Doświadczamy sytuacji, gdy mniejszość chce narzucić swoje poglądy i prawa większości społeczeństwa, a niektórzy z nich dopuszczają się nawet agresji.

Mówimy stop agresji, nieuwzględnianiu poglądów większości oraz łamaniu Konstytucji RP. Apelujemy o większą wzajemną życzliwość, porzucenie języka agresji i manipulacji.

W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia:

Jakub Bałtroszewicz – prezes, Fundacja Jeden z Nas

ks. Tomasz Kancelarczyk – wiceprezes, Fundacja Małych Stópek