Nagroda „Przyjaciel Życia” 2025

by Przemysław Radzyński
Tadeusz Wasilewski, lekarz specjalista położnictwa i ginekologii oraz specjalista naprotechnologii, Magdalena i Łukasz Gniewkowscy, rodzice trzech dziewczynek z niepełnosprawnościami, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, TV Trwam, Radio Maryja i „Nasz Dziennik” zostali laureatami nagrody „Przyjaciel Życia”.

18 stycznia 2025 roku w auli świętego Jana Pawła II przy bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody „Przyjaciel Życia”. Jest to najwyższa nagroda przyznawana przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Wyróżniane są nią osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do budowania cywilizacji życia i miłości.

Galę, będącą zwieńczeniem obchodów 25-lecia działalności Stowarzyszenia, rozpoczęła Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka. – Siłą takich organizacji jak Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka nie są działające w nich pojedyncze osoby, ale, wierzę, całe środowiska, społeczności, które mamy zaszczyt reprezentować. Niech każdy z Państwa czuje się przez nas dzisiaj bardzo szczególnie powitany. Ta uroczysta gala odbywa się w Krakowie, w pięknej auli świętego Jana Pawła II przy bazylice Bożego Miłosierdzia, natomiast dzięki transmisji prowadzonej przez Telewizję Trwam i Radio Maryja gościmy w domach w całej Polsce. Bardzo serdecznie za to dziękujemy. Pozdrawiamy wszystkich widzów i radiosłuchaczy – powiedziała.

Po powitaniu głos zabrał Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Wskazał, że trzema filarami, na których opiera się działalność Stowarzyszenia są edukacja, uczynki miłosierdzia i modlitwa. – Jak rozumiemy określenie pro-life? Oczywiście domagamy się wprowadzenia prawa do życia dla każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, ale przede wszystkim jest to troska o życie ludzkie na każdym etapie. Jak to robimy? Opiekujemy się, wspieramy zarówno narodzonych, jak i nienarodzonych, matki i ojców, lekarzy i osoby z niepełnosprawnościami tak, by budować świadomość społeczną i szacunek do drugiego człowieka – wyjaśnił w czasie swojego wystąpienia.

Jako pierwszy nagrodę „Przyjaciel Życia” za wkład w dzieło ochrony życia i godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci odebrał lek. Tadeusz Wasilewski, specjalista położnictwa i ginekologii oraz specjalista naprotechnologii, który po czternastu latach porzucił wykonywanie procedury in vitro i założył pierwszą w Polsce klinikę leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Oprócz leczenia pacjentów kształci także kolejnych specjalistów w tej dziedzinie. O dzieciach poczętych mówi jako o „najmłodszych pacjentach”, tym samym podkreślając ich osobową godność od chwili, kiedy pojawiły się pod sercem mamy i podkreśla, że swoją przemianę zawdzięcza Bogu, któremu każdego dnia stara się służyć z całych sił.

Laudację odczytała Teresa Król, która kilka lat temu otrzymała nagrodę „Przyjaciel Życia”. Zakończyła ją słowami: – Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka postanowił uhonorować Pana Doktora Tadeusza Wasilewskiego wyróżnieniem „Przyjaciel Życia”. Dziękujemy Laureatowi za odwagę poszukiwania prawdy w czasach etycznego, naukowego i medialnego zamętu; za wrażliwość na cierpienie niepłodnych małżonków, którzy niejednokrotnie dźwigają ciężar nie do uniesienia; wreszcie za miłość tych najmniejszych. Jesteśmy przekonani, że pod naszym „Dziękujemy” podpisałoby się niejedno małżeństwo, któremu pomógł Pan Doktor w spełnieniu marzenia o rodzicielstwie, niejeden lekarz, któremu Pańska postawa pomaga zachować wierność przysiędze Hipokratesa i wreszcie niejedno narodzone dziecko. To dla nas zaszczyt, że Szanowny Pan Doktor zechciał przyjąć statuetkę „Przyjaciel Życia”.

Odbierając nagrodę lek. Tadeusz Wasilewski powiedział: – Nie stałbym przed Państwem, gdyby nie przyprowadziło mnie tutaj wielu, bardzo wielu, przyjaciół życia. Nie stałbym tutaj przed Państwem, gdyby pewnej nocy nie obudził mnie głos: „Ufaj Jezusowi!”, powtórzony trzykrotnie. Ta noc z 24 na 25 stycznia zapoczątkowała wiele zmian w moim życiu, prowadząc do rezygnacji z pracy w programie in vitro. Nie stałbym tutaj, gdybym pewnego dnia nie usłyszał od koleżanki ginekolog o naprotechnologii. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby pan profesor Bogdan Chazan nie otworzył w Polsce drzwi dla naprotechnologii wiele lat temu. Nie stałbym tutaj przed Państwem, gdyby nie opieka modlitewna kapłanów i m.in. troska duszpasterska biskupa Stanisława Stefanka, którego piątą rocznicę śmierci obchodziliśmy wczoraj. Nie stałbym tutaj, gdyby nie praca wielu osób zaangażowanych w budowę i funkcjonowanie kliniki NaProMedica. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie wysiłek wielu obrońców życia, w tym osoba pana inżyniera Antoniego Zięby. Nie byłoby mnie tutaj, gdybym nie otrzymał wsparcia mojej rodziny. Dziękuję w tym miejscu za pełną zaangażowania postawę mojej żony i jej cenne podpowiedzi w zakresie wiedzy medycznej. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie wielu przyjaciół życia, których Pan Bóg postawił na mojej drodze. Tym wszystkim osobom dedykuję tę nagrodę, także małżeństwom oczekującym potomstwa.

Następnie nadszedł czas na wyróżnienie Cichych Bohaterów, Magdaleny i Łukasza Gniewkowskich. Kapituła przyznająca nagrodę doceniła ich postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych oraz z niepełnosprawnością. Są oni rodzicami Dominiki, Emilii oraz Agnieszki. Dominika i Emilia, bliźniaczki, urodziły się jako wcześniaki, z masą urodzeniową odpowiednio 550 gramów oraz 1100 gramów. W wyniku wcześniactwa Dominika cierpi na obustronny niedosłuch, Emilia – na mózgowe porażenie dziecięce. Agnieszka z kolei cierpi na ultrarzadką chorobę, syndrom Jordana. Rodzina Gniewkowskich inspiruje do tego, aby cieszyć się każdą chwilą, nawet tą, która pozornie wydaje się nieważna. Magdalena i Łukasz Gniewkowscy podkreślają, że najważniejszą wartością, jaką mogą dać swoim córkom, jest uważna, czuła i wrażliwa obecność. Codzienność rodziny można śledzić na koncie na Instagramie „mamy.nadzieje” oraz na profilu na Facebooku „Mamy Nadzieje”.

Po projekcji filmu o laureatach laudację odczytali Małgorzata i Bogdan Dubanowiczowie, którzy w ubiegłym roku zostali wyróżnieni tą samą nagrodą. Tegoroczni laureaci i wraz z nimi pozostali uczestnicy uroczystości mieli okazję usłyszeć: – W swojej skromności i pokorze Państwo Magdalena i Łukasz Gniewkowscy nie uważają się za bohaterów. Mówią: „Jesteśmy po prostu mamą i tatą”. Szanując tę deklarację, ale równocześnie podziwiając Państwa postawę i dziękując za towarzyszenie w najtrudniejszych życiowych sytuacjach innym rodzinom, Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka prosi o przyjęcie wyróżnienia „Przyjaciel Życia” w kategorii „Cichy Bohater” za postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych i niepełnosprawnych.

– Oczywiście, że nie uważamy się za bohaterów, jak już Państwo słyszeli w tym materiale. Po prostu staramy się odnajdywać w tym, co życie nam przynosi, a nie zawsze mamy na to wpływ i musieliśmy się z tym nie raz, nie dwa pogodzić – wyjaśniła Magdalena Gniewkowska, odnosząc się do obejrzanego chwilę wcześniej przez uczestników gali filmu. Następnie podziękowała Panu Bogu, rodzicom swoim i męża, wszystkim przyjaciołom, znajomym i ludziom dobrej woli za wsparcie duchowe, materialne i dobre słowa. Łukasz Gniewkowski uzupełnił słowa żony: – Możemy działać tylko dzięki tym osobom. Sami już dawno byśmy tę walkę przegrali, bo wsparcie jest potrzebne na każdym kroku.

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w roku 25-lecia istnienia Stowarzyszenia podjął decyzję o przyznaniu Nagród Specjalnych. Pierwszą z nich, w kategorii „Działalność apostolska w obronie świętości życia człowieka”, otrzymał o. dr. Tadeusz Rydzyk CSsR. Drugą nagrodą specjalną, w kategorii „Media w służbie cywilizacji życia”, wyróżnione zostały Radio Maryja, Telewizja Trwam oraz redakcja „Naszego Dziennika”.

Laudację dla wyróżnionych Nagrodami Specjalnymi wygłosił prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki. – Organizatorzy gali w zaproszeniach na dzisiejszą uroczystość podali wręcz w telegraficznym zapisie obszary aktywności nagrodzonych tytułem „Przyjaciel Życia”. W opisie odnoszącym się do o. Tadeusza Rydzyka występują podziękowania za „odważną obronę życia człowieka”, „skuteczność w tworzeniu i rozwijaniu”, „działalność środków społecznego komunikowania”, „centrum ewangelizacji pro-life”. Z Kolei Radiu Maryja, Telewizji Trwam i „Naszemu Dziennikowi” dziękuje się za „budowanie cywilizacji medialnej afirmującej życie człowieka” – powiedział laudator. Następnie opisał wyjątkowość Centrum Ewangelizacji, które było i wciąż jest budowane na najtrwalszym fundamencie: – Tworzy je wierność: Ewangelii, nauce społecznej Kościoła i nauczaniu św. Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co przekazywał nam podczas jakże wielu pielgrzymek do Ojczyzny. W tym trwałym fundamencie mocno osadzone są bardzo wyraziste filary. Do tych najważniejszych, trzeba to wyraźnie podkreślić, od początku istnienia wspomnianych mediów, a nawet wcześniej, w ich prenatalnym okresie powstawania, należy obrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to filar bardzo ważny, wynikający z drogowskazów św. Jana Pawła II Wielkiego, który „stosunek do daru życia” wskazywał jako „wykładnik i sprawdzian autentycznej religijności i moralności”. Jeśli z jakichś mediów płynie przekaz wspierający aborcję albo eutanazję, to nie można od nich oczekiwać wierności prawdzie. Jest to bardzo ważne kryterium. Warto je stosować zawsze, także współcześnie. Na takim fundamencie o. Tadeusz Rydzyk kształtował wszystkie dzieła tworzące Centrum Ewangelizacji, które kolejno wchodziły w przestrzeń medialną w Polsce.

Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, dziękując za przyznane wyróżnienia, wspomniał wieloletniego prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doktora inżyniera Antoniego Ziębę: – Podziwiałem go, podziwiałem. On był wielką zachętą. To był wielki człowiek i wierzę, że jest u Pana Boga. Jak odszedł do Pana, to mówię: „Boże, kto to pociągnie? Czy znajdą się tacy ludzie?”. Dlatego mnie tak bardzo ucieszyło, że syn powiedział przy trumnie tatusia w kościele, że podejmuje tę pałeczkę, to działanie, dlatego wielkie dzięki i niech się Pan nic nie poddaje.

Ewa Nowina-Konopka, redaktor naczelna „Naszego Dziennika”, podziękowała Stowarzyszeniu za wieloletnią współpracę, wywiady i eksperckie komentarze oraz Ojcu Dyrektorowi za wszystkie inspiracje do obrony życia. – Każdy katolik powinien być wielbicielem Maryi. Tak samo każdy katolik powinien być obrońcą życia. Tak jak każdy jest misjonarzem z natury chrześcijańskiej, każdy z nas powinien się poczuwać do obrony życia – zauważyła. Zachęciła również do częstego zadawania sobie pytania o to, czy zrobiliśmy już wszystko dla obrony życia.

Ojciec Grzegorz Moj, redemptorysta posługujący w Radiu Maryja, podziękował Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia za dotychczasową działalność oraz rodzicom chorych dzieci za piękne świadectwo i pokazywanie innym miłości.

Uroczystość zakończyła msza święta w bazylice Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. – Dzisiaj właśnie genetyka i inne nauki mówią nam wyraźnie, kiedy poczyna się człowiek pod sercem matki. I nie jest to przynajmniej przejaw jakiegoś zabobonu średniowiecznego. Możemy powiedzieć, że dzisiaj chrześcijaństwo idzie ramię w ramię z osiągnięciami najnowszymi nauk biologicznych, a ci wszyscy, którzy ze względów ideologicznych nie chcą się zgodzić na wyniki nauk biologicznych, są po prostu ludźmi, którzy zasługują na ten sam epitet, jakim popularnie, chociaż nieprawdziwie, określa się czas średniowiecza – zauważył w homilii arcybiskup Marek Jędraszewski.

Do tej pory statuetki „Przyjaciel Życia” otrzymali:

  • dr n. med. Wanda Półtawska, lekarz psychiatra, więźniarka obozu w Ravensbrück, współpracowała ze św. Janem Pawłem II;
  • n. med. Rafał Michalik, pediatra, współtwórca Fundacji „Pro Humana Vita” oraz Małopolskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich;
  • dr hab. Alicja Grześkowiak, prawniczka i polityk, współautorka projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego, inicjatorka odrzucenia przez Senat nowelizacji z 1996 r. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży;
  • Teresa Król, pedagog, metodyk, autorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie; dzięki ministrowi Mirosławowi Handkemu i jej staraniom przedmiot ten został wprowadzony do polskich szkół;
  • Katarzyna i Mateusz Kłoskowie, Fundacja Nasze Dzieci, inicjatorzy i fundatorzy kampanii billbordowej pro-life;
  • Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich;
  • dr n. med. Ewa Ślizień-Kuczapska, specjalista położnik-ginekolog i NaProTECHNOLOGY, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, instruktor i medyczny konsultant metod rozpoznawania płodności, wykładowca akademicki i współautorka wielu publikacji.

Wyróżnienie przyznawane jest także Cichym Bohaterom – rodzicom za postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych oraz z niepełnosprawnością. Do tej pory nagrodę tę otrzymali Państwo Anna i Zbigniew Kasprzykowie, Marta i Andrzej Witeccy, Marta i Maciej Komorowscy oraz Małgorzata i Bogdan Dubanowiczowie.

O Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka działa od 1999 r. Jego misją jest edukacja pro-life oraz materialne wsparcie potrzebujących kobiet w ciąży i rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. Działalność edukacyjna obejmuje m.in. organizację tematycznych webinarów pro-life, wydawanie broszur i biblioteczek na temat ochrony życia. Stowarzyszenie organizuje Letnią Akademię Pro-Life, kilkudniowe warsztaty w formie stacjonarnej, w czasie których uczestnicy zdobywają wiedzę z obszarów etyki, bioetyki, medycyny i obrony życia oraz edukuje dzieci i młodzież, organizując dla nich konkursy – Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Na początku była miłość – moja rodzina”. Oprócz tego organizuje Konkurs na prace licencjackie i magisterskie pod hasłem „Życie i godność”.

Wsparcie materialne stowarzyszenie przekazuje za pomocą Funduszu „Mama nie sama”, Funduszu ochrony macierzyństwa oraz Funduszu dziecka chorego. Dzięki pieniądzom darczyńców niesie wsparcie setkom potrzebującym. Beneficjentami są między innymi kobiety, które otrzymały niepomyślną diagnozę prenatalną, rodzice wychowujący dzieci z niepełnosprawnościami czy też samotne matki opuszczające placówki interwencji kryzysowej. Stowarzyszenie prowadzi Telefon Zaufania Pro-Life.

Stowarzyszenie niesie także pomoc rodzinom, które utraciły dzieci w wyniku poronień i martwych urodzeń. Współpracuje z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach i Duszpasterstwem Rodzin Dzieci Utraconych. Współorganizuje Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Dzieci Utraconych, Diecezjalny Dzień Dziecka Utraconego, rekolekcje dla rodziców w żałobie po śmierci dziecka. W Krakowie współorganizuje zbiorowe pogrzeby dzieci martwo urodzonych. Pomaga rodzicom z całej Polski w organizacji indywidualnych pochówków dzieci zmarłych przed narodzeniem. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wybudowało nagrobki na mogiłach zbiorowych dzieci martwo urodzonych i konsultowało procedury organizacji zbiorowych pogrzebów dzieci martwo urodzonych. Prowadzi również działalność naukową i popularnonaukową. Każdego roku wygłasza setki wypowiedzi do radia, prasy i telewizji. Publikuje wiele artykułów popularnonaukowych, komentarzy bioetycznych i dotyczących bieżącej sytuacji politycznej.