Gra Memory „Życie jest piękne” na Światowy Dzień Zespołu Downa

by admin
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa Fundacja Jeden z Nas i Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki przygotowały grę Memory „Życie jest piękne”. Gra pamięciowa ma walor edukacyjny a osobom starszym i z trisomią 21 pomoże ćwiczyć umysł i przeciwdziałać demencji i chorobie Alzheimera. 

„Memory „Życie jest piękne” to gra towarzyska dla wszystkich lubiących dobrą zabawę. Rozwija pamięć i uczy koncentracji. Pozwala w prosty sposób przyswoić trudne pojęcia naukowe z genetyki i uczy szacunku do życia od pierwszych chwil jego trwania” – czytamy w informacji od twórców gry. 

Gra ma swoją premierę 21. marca, czyli w Światowy Dzień Zespołu Downa, ponieważ dedykowana jest także osobom z trisomią 21. Dwie pary obrazków zgłębiają temat zespołu Downa, a także przedstawiają postać odkrywcy jego przyczyny.

– To okazja, żeby dzieciom w prosty sposób wyjaśnić przyczynę zespołu Downa, a także pretekst, żeby osoby z trisomią 21 zapytały swoich opiekunów na czym polega ich wada genetyczna i dowiedziały się, że nie ma w tym żadnej winy z ich strony – mówi dr Monika Zazula, biolog molekularny i bioetyk z Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki i dodaje, że gra może być też znakomitą profilaktyką demencji i choroby Alzheimera, które często dotykają osób starszych i z trisomią 21.

Gra składa się z 12 różnych ilustracji tworzących 12 par. Obrazki przywodzą na myśl elementarz – są proste, w stonowanej kolorystyce, bez krzykliwych kolorów, działają kojąco na zmysły, ale też są charakterystyczne i łatwe do identyfikacji i zapamiętania.

Zestaw Memory składa się z 24 części (12 par obrazków), które można samodzielnie wydrukować i wyciąć. Kwadraciki układa się w kilku rzędach. Każdy z graczy, na przemian, odsłania po dwie karty. Celem jest jak najszybsze odsłonięcia dwóch takich samych kwadratów. Osoba, która odgadnie parę, zabiera ją ze stołu. Wygrywa ten, kto będzie miał najwięcej kart. Memory przeznaczone jest dla wszystkich osób pragnących poprawić swoją pamięć i koncentrację, ale szczególnie polecana jest dzieciom do 10 roku życia.

Na stronie internetowej www.akademiabioetyki.pl/memory można bezpłatnie pobrać plansze z obrazkami do wydruku, a także instrukcję gry oraz opis do poszczególnych obrazków, co może być okazją do poszerzenia wiedzy i rozmów z dziećmi na temat szacunku do życia.

Memory „Życie jest piękne” zostało przygotowane przez zespół Fundacji Jeden z Nas oraz naukowców związanych z Interdyscyplinarną Akademią Bioetyki. Twórcy gry planują co roku przygotowywać kolejne karty poszerzające kolekcję. Więcej projektów z zakresu edukacji bioetycznej można zobaczyć na stronie www.akademiabioetyki.pl.