Fundacja Małych Stópek – prezentacja

by admin
Fundacja Małych Stópek, która już od ponad dekady pomaga matkom w trudnej sytuacji życiowej i ich dzieciom, to jedna z organizacji pro-life, których działalność zaprezentowana została podczas debaty „Jestem za życiem = pomagam!”. Debata zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną we współpracy z Polską Federacją Ruchów Obrony Życia odbyła się 22 czerwca w Warszawie w siedzibie Sekretariatu KEP. Z ramienia Fundacji Małych Stópek w debacie wziął udział jej prezes, ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes PFROŻ.

Fundacja Małych Stópek już od ponad dekady niesie pomoc matkom i ich dzieciom, w trudnej życiowej sytuacji. Towarzyszy kobietom na każdym etapie ciąży, wspiera w okresie porodu i połogu aż do momentu, kiedy są w stanie samodzielnie egzystować oraz zapewnić byt sobie i swoim pociechom. – W ten sposób realizujemy swój główny charyzmat, jakim jest obrona życia ludzkiego, w szerokim tego słowa znaczeniu. Wspieramy naszych podopiecznych zapewniając dach nad głową, niosąc pomoc materialną, psychologiczną, lekarską, jak również prawną – podkreślają członkowie Fundacji.

Wsparcie kierowane jest do osób indywidualnych, ale również do instytucji, takich jak domy samotnej matki, domy dziecka, hospicja perinatalne, hospicja dla dzieci, itp.

W ciągu jednego roku, do ponad 700 podopiecznych trafia średnio:

 • 700 000 pieluch,
 • 40 000 paczek chusteczek dla dzieci,
 • 20 000 sztuk art. chemii kosmetycznej dla dzieci,
 • 500 sztuk łóżeczek,
 • tysiące sztuk ubranek dla dzieci, pościeli, ręczników
 • kilkaset wózków, fotelików do karmienia, termometrów, laktatorów,
 • specjalistyczne monitory oddechu dla niemowląt, inhalatory,
 • dla kilkunastu matek z dziećmi opłacane są lokale mieszkalne.

Wliczając pomoc jednorazową osobom potrzebującym, również w różnego rodzaju placówkach pomocowych, rocznie Fundacja wspiera około 24,5 tys. osób, w tym około 20 tys. kobiet.

W roku 2022 FMS zorganizowała duże charytatywne akcje, o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym:

 • Paczuszka dla maluszka – zbiórka chemii kosmetycznej dla dzieci, pieluch oraz zabawek. Przeprowadzona przez ponad 1558 koordynatorów w całej Polsce, wsparła 15634 podopiecznych w wieku dziecięcym, w 336 placówkach takich jak domy samotnej matki, domy dziecka, hospicja perinatalne, hospicja dla dzieci, w dary o wartości około 13 700 000 zł.
 • Tak niewiele – to, jak sama nazwa wskazuje, akcja polegająca na przygotowaniu spersonalizowanych prezentów, w liczbie ponad 5000 sztuk, które trafiły do mieszkańców domów samotnych matek oraz domów pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w całej Polsce.
 • Paczka dla ubogiego – zbiórka symbolicznych upominków dla mieszkańców domów pomocy społecznej, w liczbie ponad 8500 sztuk.

Fundacja prowadzi Dom Małych Stópek, gdzie znajdują schronienie i bezpieczną przystań matki z dziećmi na przysłowiowych „życiowych zakrętach”.

Pomoc skierowana została także na Ukrainę, gdzie Fundacja wspierała nie tylko wojskowych na froncie, ale przede wszystkim matki z dziećmi i sieroty, które znalazły się w obliczu wojny bez środków do życia i miejsca zamieszkania. Za granicę naszego wschodniego sąsiada trafiły 3 tiry darów, po 33 palety, oraz kilka mniejszych transportów, łącznie o wartości około 1 mln złotych.

Dodatkowo, w punkcie wsparcia dla matek z dziećmi z Ukrainy, który prowadzony jest od początku wojny, otrzymało wsparcie ponad 4000 matek z dziećmi.

„Każdego dnia pojawiają się u nas kobiety z dziećmi, które zawsze uzyskują pomoc” – podkreślają członkowie fundacji.

Fundacja należy do Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Źródło: KAI