Federacja ONE OF US: Aborcja nie jest prawem podstawowym Unii Europejskiej

by admin
Aborcja nie może zostać wpisana do Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, ponieważ narusza podstawowe prawo do życia zawarte w tej samej Karcie oraz zasadę pomocniczości – podkreślali uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej 8 lutego w Brukseli przez Europejską Federację dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US.

Prelegentami konferencji byli m.in. byli premierzy Słowenii i Słowacji Alojz Peterle i J.E. Eduard Heger. Wzięli w niej udział także włoski polityk Rocco Buttiglione i francuski filozof Rémi Brague.

Dyrektor polityczny Kancelarii Premiera Węgier, Balázs Orbán, bronił postawy pro-life i pro-natalistycznej swojego rządu, zdobywając aplauz publiczności. Hiszpańska eurodeputowana, Isabel Benjumea, skrytykowała nadmierny nacisk Parlamentu Europejskiego na aborcję ze szkodą dla autentycznych naruszeń praw człowieka. Słowacka eurodeputowana, Miriam Lexmann, porównała dzisiejszą postępową ideologię relatywistyczną z tym, co było widoczne w byłym bloku wschodnim. Ostrzegała uczestników konferencji, że wpisanie aborcji do Karty praw podstawowych UE zagrozi wszelkim ograniczeniom w sprawie aborcji i otworzy ryzyko dalszego finansowania usług aborcyjnych.

Prezes fundacji Uniwersytetu CEU San Pablo San, Alfonso Bullón de Mendoza, przestrzegał, że wpisanie aborcji do Karty praw podstawowych UE sprawi, że prawo do zabijania nienarodzonych stanie się dogmatem, którego żaden krytyki czy przeciwnik nie będzie mógł kwestionować. Wskazał, że jest to przykład narzucania idei, wobec których należy stłumić wszelki sprzeciw. Postulat wpisania aborcji do Karty praw podstawowych nazwał „totalitarnym roszczeniem” wobec tej części społeczeństwa europejskiego, a nawet całych państw, które nie zgadzają się w tak ważnej kwestii.

Prezydent Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka, Jaime Mayor Oreja, zwrócił uwagę, że próba wpisania aborcji do Karty praw podstawowych UE jest formą uciszenia ruchów obrony życia, dlatego tym większych wysiłku i poświęcenia wymaga od tych ostatnich. – To najważniejsza debata, w której musimy umocnić swoją obecność – zachęcał europejskich obrońców życia Jaime Mayor Oreja.

Europarlamentarzyści biorący udział w konferencji zaznaczyli, że zmuszanie państw członkowskich do legalizowania aborcji złamałoby zasadę pomocniczości Unii Europejskiej. Politycy twierdzą, że włączenia aborcji do Karty praw podstawowych UE jest mało prawdopodobne ze względu na potrzebę jednomyślności krajów członkowskich.

Międzynarodową konferencję na temat propozycji włączenia aborcji do Karty praw podstawowych Unii Europejskiej 8 lutego w Brukseli zorganizowały fundacja Uniwersytetu CEU San Pablo w Madrycie oraz Europejska Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US z ponad 50 organizacjami pro-life. W konferencji wzięło udział ponad 150 osób – m.in. posłowie do Parlamentu Europejskiego, prawnicy i intelektualiści ze Słowenii, Węgier, Portugalii, Francji, Słowacji, Słowenii, Austrii, Malty, Niemiec, Włoch i Hiszpanii.