Stanowisko PFROŻ w Senacie

W związku z decyzją Sejmu RP z dnia 12 lipca dotyczącą odrzucenia projektu ustawy zakładającego aborcję na żądanie, w ramach oświadczenia, senator Ryszard Majer, na 19. posiedzeniu Senatu w dniu 3 października 2024 r., przytoczył stanowisko Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, które podpisał Jakub Bałtroszewicz, prezes PFROŻ, zatytułowane „W obronie praworządnego państwa prawa”.

We wspomnianym stanowisku Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwróciła uwagę na wytyczne rozszerzające dostęp do aborcji wydane przez Minister Zdrowia i Ministra Sprawiedliwości. Podkreślono, że rządowe wytyczne nie są normami prawnymi, a sposób ich implementacji z pominięciem standardowego procesu legislacyjnego jest niedopuszczalny. „Wzywamy do wycofania tych wytycznych oraz do pełnego poszanowania obowiązujących w Polsce przepisów prawa, które chronią ludzkie życie w jego prenatalnej fazie oraz zdrowie prokreacyjne kobiet” – zaapelowano w stanowisku.

Pełna treść oświadczenia PFROŻ „W obronie praworządnego państwa prawa” dostępna TUTAJ.

Senator Ryszard Majer, który na 19. posiedzeniu Senatu przytoczył stanowisko Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia jest wiceprzewodniczącym Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Ryszard Majer jest senatorem Prawa i Sprawiedliwości z Częstochowy. Jest doktorem nauk społecznych, od kilkunastu lat zawodowo związany z polityką i pomocą społeczną. Od 2011 społecznie pełni funkcje Rzecznika Praw Osób Starszych udzielając informacji, porad, promując rozwiązania pro senioralne.