Ewa Kowalewska (Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia, Gdańsk)

by admin

Ewa Henryka Kowalewska z d. Sadowska – polonistka, dziennikarka, edytor i autorka książek oraz artykułów, redaktorka, publicystka, i działacz społeczny. Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego ze specjalizacją Nauka o Książce. Zaangażowana w tworzenie ruchu obrony rodziny i ludzkiego życia. Przedstawiciel reprezentujący w Polsce i regionie Europy Środkowo – Wschodniej światowy ruch Human Life International. Stały przedstawiciel HLI w Polsce.

Prezes biura regionalnego dla Europy centralnej i wschodniej Human Life International – Europa w latach 1993-2008. Odpowiedzialna za współpracę z krajami byłego ZSRR. Współzałożycielka i wieloletni członek zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Obecnie przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Ludzkiego Życia. Współorganizatorka Narodowych Marszy w Obronie Życia i Rodziny (Warszawa 1996).

Przewodnicząca „Forum Kobiet Polskich – Kobieta w Świecie Współczesnym” od 1995 roku. Współautorka „Raportu o sytuacji kobiet w Polsce” na Światowy Szczyt ds. Kobiet w Pekinie (1995). Uczestniczka światowych szczytów w Kopenhadze, Pekinie i Rzymie. Członek Rady ds. Kobiet Episkopatu Polski. Delegat Episkopatu Polski na kongresy organizowane przez Papieską Radę ds. Rodziny.

Dama Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie od 2009 roku.

Organizatorka wielu krajowych i międzynarodowych kongresów oraz szkoleń dla liderów w tematyce obrony życia i rodziny w Polsce i za granicą. Współorganizatorka VII Światowego Kongresu Rodziny (WCF) w Warszawie w 2007 roku. Członek Rady Programowej i wykładowca kolejnych WCF .

Członek Honorowy Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny. Współzałożycielka Gdańskiego Oddziału. Instruktorka naturalnej metody (tzw. angielskiej) rozpoznawania płodności, uprawniona do prowadzenia szkoleń dla nauczycieli metody. Przez  25 lat pracowała społecznie jako doradczyni życia rodzinnego w Poradni Rodzinnej Duszpasterstwa Rodzin przy Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Organizatorka szkoleń na temat naturalnego planowania rodziny i obrony życia dla liderów ze Wschodu.

Inicjatorka i koordynatorka światowej peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życia i miłości, rozpoczętej we Władywostoku w 2012 roku przez kolejne 29 krajów (Azja, Europa, Ameryka Północna i Południowa). Do 2019 roku trasa wynosiła prawie 200 000 km.

Ikonograf. Uczennica Ekateriny Ilińskiej z Moskwy.

Propagatorka pozytywnej, opartej na naukowych faktach, metody edukacji społecznej w dziedzinie ochrony życia i rodziny. Założycielka i pierwszy redaktor kwartalników „Głos dla Życia”, „EuroLife”, Wybierz Życie” „Wybierzmy Rodzinę i Życie”. Autorka wielu książek i artykułów w tematyce obrony życia.