Znajdujesz się w: Strona główna » Wiadomości » Głos PFROŻ w sprawie...

Głos PFROŻ w sprawie programu RODZINA 500 plus

Warszawa 27.01.2016 r.

GŁOS POLSKIEJ FEDERACJI RUCHÓW OBRONY ŻYCIA
Rządowy program Rodzina 500+ sprawiedliwy, oczekiwany i potrzebny!

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, zrzeszająca 86 organizacji działających na rzecz ochrony życia i rodziny, włączając się do narodowej dyskusji nt. proponowanego przez Rząd RP programu wsparcia rodzin wychowujących i utrzymujących dzieci kwotą 500 zł na dziecko w rodzinie, wyraża uznanie i wdzięczność Pani Premier i całemu Rządowi RP, za przygotowanie i determinację we wdrożeniu tego przełomowego dla polskich rodzin rozwiązania.

Podkreślamy historyczne znaczenie tej reformy zarówno dla rodzin jak i całego społeczeństwa. Po raz pierwszy od początku transformacji ustrojowej, Rząd zaproponował program, który przywraca elementarną sprawiedliwość społeczną i burzy jeden z najbardziej zakorzenionych stereotypów, jakoby na politykę rodzinną Polski nie było stać. Program ten to nie tylko gest solidarności z rodzinami ponoszącymi koszty utrzymania młodego pokolenia, to przełom w myśleniu o ekonomii, gdzie wsparcie rodziny traktuje się jako inwestycję i sposób na ożywienie gospodarcze.

Odnosząc się do niektórych spraw podnoszonych w debacie nad tym rozwiązaniem,
chcemy zaznaczyć, że:

- aspekt demograficzny proponowanego rozwiązania, choć istotny wobec zapaści demograficznej jaką przechodzi Polska, nie jest najważniejszy; najważniejszym jest realizacja zasad elementarnej sprawiedliwości i solidarności społecznej, której rodziny wychowujące dzieci mają prawo oczekiwać;

- program Rodzina 500+ jest zbieżny z rozwiązaniami funkcjonującymi w krajach Unii Europejskiej, gdzie świadczenie rodzinne, w zdecydowanej większości krajów niezależne od dochodu, jest oczywistym i niekontrowersyjnym elementem polityki społecznej państwa;

- wprowadzenie kryterium dochodowego dla świadczenia na pierwsze dziecko, choć zasadne, może zachęcać do rozwodów i życia w związkach nieformalnych - stąd potrzeba wprowadzenia dodatkowych rozwiązań zapobiegających takim sytuacjom.

W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

dr Paweł Wosicki – prezes           dr inż. Antoni Zięba – wiceprezes             Anna Dyndul - sekretarz

TEKST STANOWISKA W PDF.